Zimski KV kup 2009.

More
11 godina 5 mjeseci ago #878 od 9A4MF
Replied by 9A4MF on topic Re:Zimski KV kup 2009.
Pozdrav svima
Zanima me jedna stvar u obračunu bodova u Zimskom kupu: Naprimjer: kod Vlade 9A4VM lijepo piše, 50 veza 100 bodova:)radio je samo SSB i to je OK no kada dalje gledam nisam svaki znak pregledao nego površno, ali nisam više nigdje našao da se broj veza poklapa sa brojem bodova koje bi trebao imati. Pitanje je sada: dali su to priznate ili prijavljene veze????? Ako su prijavljene, onda OK, ali mislim da bi tu trebale onda biti samo ispravne veze, ali se tu ne poklapa opet broj prikazanih veza u tablici? Kod 9A7KM je prikazano 60 veza a bodova 76, :unsure: pa ako ima 60 veza SSB to je onda 120 bodova, po propozicijama? Ili ja ne znam čitati propozicije, ili ne razumijem ovaj program:blink: pitanje je sada. Evo te dva znaka su mi zapela za oko a vidim i da puno drugih koji su radili samo jednom vrstom rada ne odgovara broj veza sa brojem prikazanih bodova. Može li mi to netko pojasniti tj. da me prosvijetli što i kako to ide:blush:
Lijepi pozdrav iz Lipika

73 de Miro!B)

Please Prijava to join the conversation.

More
11 godina 5 mjeseci ago #879 od 9A3MR
Replied by 9A3MR on topic Re:Zimski KV kup 2009.
Zec leži u članku 15 pravila za ZK (slično je i kod ostalih natjecanja).
Neispravna veza se briše a oduzimaju se i "kazneni" bodovi ovisno o tome koliko je veza donosila bodova tako da se umnožak veza i bodova slaže samo kod onih koji nemaju "kaznenih" poena tj. 0% UBN :)

A i taj UBN...'ko ga izmisli....:X

Pozdrav
Rolando 9A3MR

• 9A1AA
  • Posjetitelj
  • Posjetitelj
11 godina 5 mjeseci ago #880 od 9A1AA
Replied by 9A1AA on topic Re:Zimski KV kup 2009.
Rolando je točno odgovorio.

Točka 15. Pravila natjecanja Zimski Kup:
Poništit će se:
- sve jedinstvene (unique)veze, bez kaznenih bodova;
- sve duple veze,
- sve veze s neispravno primljenom pozivnom oznakom (BAD - bad call) uz kaznu 3 × broj
obračunatih bodova za tu vezu,
- sve veze kojih nema u logu korespondenta (NIL - not in log) uz kaznu 2 × broj
obračunatih bodova za tu vezu,
- sve veze s neispravno primljenim rednim brojem uz kaznu 2 × broj obračunatih bodova za
tu vezu postaji koja je krivo primila broj,
- sve veze s neispravno primljenom oznakom županije uz kaznu 2 × broj obračunatih
bodova za tu vezu postaji koja je krivo primila oznaku županije.

Naprimjer: ako je nekome oduzeta jedna veza poradi neispravno primljene pozivne oznake koorespondenta na telegrafiji za tu vezu mu se oduzima 9 bodova.
Takva postaja više za 20 cw veza neće imati 20x3=60 bodova nego će imati 51 bod......

More
11 godina 5 mjeseci ago #881 od 9A4MF
Replied by 9A4MF on topic Re:Zimski KV kup 2009.
Dobro, ovo što ste napisali mi je jasno, ali, ako je netko prijavio recimo 70 veza, ispravnih ima 63 radio samo CW ili SSB svejedno, onda bi trebalo pisati 63 veze &&& množitelja i na kraju skor koji odgovara broju veza i zbroju bodova. Jer prijavljenih veza ima više nego što piše u tablici a umnožak nije opet dobar? Možda ne znam obajsniti pitanje, evo za primjer 9A7KM: prijavljeno veza 69, priznato 60 x 2 boda, to bi bilo 120 bodova, oduzeto 62 boda to je 58 bodova a kod njega priznato 76 bodova, kako se dobije taj konačni zbroj bodova 76, što je kod njega priznato?? :unsure: To me interesira:S

Lijepi pozdrav iz Lipika

73 de Miro!

• 9A1AA
  • Posjetitelj
  • Posjetitelj
11 godina 5 mjeseci ago - 11 godina 5 mjeseci ago #882 od 9A1AA
Replied by 9A1AA on topic Re:Zimski KV kup 2009.
Dobije se tako da ti to software izračuna prema zadanim parametrima a sukladno točki 15.
Još jednom sve pročitaj. Pogledaj njegov UBN. Uzmi kalkulator i sve provjeri.
Ako ti ne ispadne dobro a ti računaj ponovo jer ovo što si gore izračunao nema veze s matematikom:blink:
Last edit: 11 godina 5 mjeseci ago by 9A1AA.

More
11 godina 5 mjeseci ago - 11 godina 5 mjeseci ago #883 od 9A5K
Replied by 9A5K on topic Re:Zimski KV kup 2009.
Pozdrav Miro.

Dečki su već više manje sve napisali, no, da rezimiram još jednom.
Greške se osim oduzimanja bodova, kažnjavaju dodatno s određenim penalima.
Stoga tu matematika ide otprilike ovako: broj veza x broj bodova za veze - broj kaznenih bodova = ukupan broj bodova... i to x broj množitelja daje ukupan rezultat...
Isto tako funkcionira i u svim drugim contestima, kad su penali u pitanju.

Kad smo kod konkretnog primjera 9A7KM...

Prijavljeno 69 veza (sve ssb), dakle x 2 = 138 bodova...
No, greške koje su kažnjene pronađene su na 9 veza. I to koliko vidim iz UBN reporta tri tipa greške koje se različito kažnjavaju.
Konkretno:
UNI = UNIQUE veza .. samo u njegovom logu postoji veza sa tom oznakom (konkretno 9A3ANI)... poništavaju se bodovi veze pa kolona PENALTIES sadrži točno toliko bodova koliko je deklarirano za tu vezu, tj. -2 boda.
Idemo dalje...
BADM = krivo primljen množitelj... npr. druga veza = 9A1KK.. primljen množitelj KK, a pravi je KZ. Kao što je napisano, veza se poništava i kažnjava se dodatno s dvostrukim brojem bodova. U prijevodu to je -2 za deklarirane bodove za vezu i -2 x 2 još kazna... dakle sve skupa, 6 bodova manje, kao što piše u koloni penalties.
Ima još...
BAD = krivo primljena pozivna oznaka... npr. veza broj 4.. U logu je pozivna oznaka 9A6NPD, što je krivo, prava oznaka je 9A6NDD. Dakle, opet -2 boda za vezu i -2 x 3 kazna za krivo primljenu oznaku... sve skupa 8 bodova manje, kao što piše u koloni penalties...
I sada kad sve lijepo sumiramo...
9A7KM je prijavio 69 veza sa ukupno 138 bodova... na 9 veza su greške za koje su oduzeti bodovi i obračunati penali... u prijevodu, 138 - 62 = 76...
Ili, ako je jednostavnije, pa izbacimo to oduzimanje bodova (9 veza x 2 = 18), dobijemo slijedeće:
60 veza x 2 boda = 120 bodova - penali 44 boda = 76 bodova...

73,
9A5K

ZAGORJE UNITED